Bölgenizdeki en iyi emlakçı nasıl bulunur

Bir ev satın almak veya satmak küçük bir başarı değildir ve hayatınızın en büyük finansal kararlarından biridir. Bu nedenle, süreç boyunca size rehberlik edecek deneyime sahip bir emlakçı bulmak çok önemlidir.

Çevrimiçi reklamlar, ilanlar ve bahçe tabelaları aracılığıyla iş için yarışan emlakçı sıkıntısı yoktur, ancak aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda profesyonel varken, doğru olanı bulmak çok zor olabilir. Mükemmel profesyoneli ile çalışmaya başladığınızdan emin olmak için bir emlakçıyı nasıl bulacağınıza dair bu ipuçlarını sizler için derledim.

 Çevrenizden tavsiye alın

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize, iyi bir deneyim yaşadıkları bir emlakçı tavsiye edip edemeyeceklerini sorun. İdeal olarak, size benzer müşterilerle çalışma deneyimi olan birini isteyeceksiniz. Örneğin, ilk kez alıcıların ihtiyaçları, tekrar satın alanların veya küçülmek isteyen ev sahiplerinin ihtiyaçlarından farklıdır.

Kurumsal bir Emlakçı arayın. Bu, üyesi oldukları ve grubun etik kurallarına uymayı resmi olarak kabul ettikleri anlamına gelir. Bazı Emlakçılar ayrıca belirli bir gayrimenkul alanında eğitim aldıklarını gösteren sertifikalara sahiptir.

Ayrıca, bir alıcının acentesi ile bir satıcının acentesi arasındaki farkı öğrenin. Bir alıcının acentesi, bir emlak işleminde bir ev alıcısını temsil ederken, bir satıcının veya listeleme acentesi, evin fiyatlandırılması ve pazarlanması ve satış şartlarının müzakere edilmesi de dâhil olmak üzere, satıcı tarafından sorumludur.

Bazen, tek bir emlakçı, ikili acente olarak bilinen bir uygulama olarak, her iki taraf için de vekil olarak hareket edebilir. Bu genellikle bir alıcı ve satıcı bir acente için aynı aracı kuruma başvurduğunda ortaya çıkar. Bazı eyaletler ikili temsilciliğe izin vermez ve bazı doğal riskleri olabilir, bu nedenle bu düzenlemeyi kabul etmeyi düşünüyorsanız bunu aklınızda bulundurun.

Ayrıca, yönlendirme aracısı olarak hareket eden bir aracıyla da karşılaşabilirsiniz; bu, aracının bir ücret karşılığında diğer aracılara yönlendirme sağladığı anlamına gelir.

Potansiyel adayları araştırın

Bir emlak uzmanının varlığını internetten ve olası çevresinden inceleyerek başlayın. Temsilcinin web sitesini ve aktif sosyal medya hesaplarını kontrol edin. İnternetteki incelemelerine de bir göz atın. Bir veya iki olumsuz yorum için endişelenmeyin, ancak bundan fazlası kırmızı bayrak olabilir.

Düşündüğünüz bir acentenin lisanslı olup olmadığını veya herhangi bir disiplin cezası olup olmadığını öğrenmek için bölgenizdeki emlak düzenleyici otoritelere danışın. Herhangi bir şikâyet alıp almadıklarını araştırın.

Doğru acenteyi bulmak için ödevinizi yaparken, bir dilek listesi ve bir evde aradığınız şeylerin olmazsa olmazları oluşturmak için de iyi bir zaman ayırmalısınız. Hatta bunu sizin adınıza biz de yapabiliriz. Epa Kaya Gayrimenkul’de her ev, kendi sahibini seçer.

 Referans isteyin – ve kontrol edin

Emlakçılardan, son bir yılda listeledikleri ve sattıkları evler hakkında en az birkaç yeni müşterinin iletişim bilgileriyle birlikte bilgi vermelerini isteyin. Müzakereler de dâhil olmak üzere süreç boyunca temsilcinin ne tür bir destek sağladığını ve deneyimlerini öğrenmek için bu müşterileri arayın. Bir sonraki emlak işlemleri için o o emlak uzmanı ile çalışıp çalışmayacaklarını sorun.

Doğru emlakçı ve doğru emlak danışmanı neden önemlidir?

Rekabetçi bir konut piyasasında doğru emlakçı ve doğru emlak danışmanı fark yaratır. Bir alıcının temsilcisi belirli bir alanda ne kadar deneyimliyse, sizi doğru fiyata, zaman çizelgeniz ve bütçeniz dâhilinde doğru mülke yönlendirme olasılığı o kadar yüksektir. Bir listeleme acentesiyle, zorlayıcı bir sicile sahip olan ve evinizi etkili bir şekilde pazarlamanıza ve teklifleri müzakere etmenize yardımcı olabilecek biriyle çalışmak isteyeceksiniz, böylece öne çıkacaksınız.

Bu yazı dizimiz devam edecektir.

Her zamanki gibi güzel ve konforlu bir yaşam dilerim…

Mehmet KAYA

Uzman Emlak Danışmanı