Ev nasıl alınır?

Bir ev satın almak heyecan verici ve duygusal bir süreç olabilir. Ev aramaya başlamadan önce, ev satın almanın inceliklerini anlamak isteyeceksiniz. Bu, aileniz ve cüzdanınız için en iyi kararları vermeniz için size güç verecektir.

Ne düşünülmeli?

Şimdi ev almak için iyi bir zaman mı?

Evet ve hayır. Mortgage oranları 2020’de rekor düşük seviyelere düştü, ancak evlere yönelik güçlü talep fiyatları yukarı itti ve birçok potansiyel ev alıcısını hayal kırıklığına uğrattı. Uzmanlar, faiz oranlarının bu yıl artacağını, ancak tarihsel olarak düşük seviyelerde kalacağını tahmin ediyor. 30 yıllık sabit faizli ipotek Aralık ayında yüzde 3’ün altına düştü.

Bu arada ev fiyatları daha da ucuzlamıyor. Emlak veri şirketlerine göre, yıllık ev fiyatlarındaki artışın Aralık 2021’e kadar yüzde 4,1 artması bekleniyor. Satın almak için çok uzun süre beklemek, daha çok arzu edilen mahallelerden fiyat almak anlamına gelebilir.

Ülkenin birçok bölgesinde, emlakçılar geçen yıl evler için yoğun bir rekabet olduğunu bildirdi.

Bu gerçek, zirvede satın alma konusunda kaçınılmaz endişeler yarattı. Konut değerleri zamanla yükseliyor, ancak bazı yerlerde fiyatların bir düzlüğe çıkma olasılığı da var.

Ev almalı mıyım?

Ev sahipliğe adım atmak, iyi hazırlanmış ve gözleriniz açık girerseniz, uzun vadeli finansal görünümünüzü artırırken bir gurur duygusu sağlayabilir.

Bir ev satın almayı düşünürken, yaşam durumunuzda kök salmak mı yoksa esnekliği korumak mı istediğinizi düşünün. İşiniz ne kadar güvenli ve aylık konut ödemelerinin yanı sıra ev onarımları ve bakımı için rahatça bütçe ayırabiliyor musunuz bunlara da dikkat edin. Tek bir yerde kalmaya hazır mısınız ve göz önünde bulundurmanız gereken çocuklarınız veya aile üyeleriniz var mı? Tüm hepsini irdelemeli ve detaylandırmalısınız.

Ne zaman ev almalıyım?

Normal zamanlarda bahar ayları ev satın alma sezonunun geleneksel başlangıcıdır ve çoğu liste genellikle piyasaya çıkar. Koronavirüs pandemisi 2020’de bazı şeyleri değiştirdi. İlkbahar satış sezonu ertelendi ve emlakçılar faaliyetin yaz ve sonbahara geri itildiğini bildirdi. Bu nedenle, sezon dışı alışveriş yapmak gibi eski tavsiyeler şimdilik geçerli değil gibi.

Sezondan daha önemli olan bir şey de kendi finansal hazırlığınızdır. Bu, düzgün bir şekilde makul bir evi güvence altına alabilmeniz için mali durumunuzu ve kredinizi düzenli hale getirmek anlamına gelir.

Bir peşinat ödemesine ek olarak, potansiyel ev alıcıları, satın alma fiyatının yüzde 2 ila yüzde 4’ü arasında değişebilen kapanış maliyetlerini karşılamak için bir kenara yeterli para ayırmalıdır.

İşte bir ev satın almak için adım adım bir kılavuz:

 1. Neden bir ev satın almak istediğinizi anlayın
 2. Kredi puanınızı kontrol edin
 3. Bir konut bütçesi oluşturun
 4. Peşinat için tasarruf edin
 5. Bir ipotek için alışveriş yapın
 6. Bir uzman gayrimenkul danışmanı bulun
 7. Birden fazla evi araştırın
 8. Satıcıya teklifte bulunun
 9. Evde muayene yaptırın (ekspertiz)
 10. Onarımlar ve krediler için pazarlık yapın
 11. Finansmanınızı güvence altına alın
 12. Son bir gözden geçirme yapın
 13. Evinizi alın

Bugün sizin için kısa bir yazı kaleme aldım. En basit temelleriyle bir evin nasıl alınabileceğini anlattım. Bu doğrultuda ev satın almak isteyenlere ışık tutacağına inanıyorum.

Her zamanki gibi güzel ve konforlu bir yaşam dilerim…

Mehmet KAYA

Uzman Emlak Danışmanı