Evimin değeri nedir?

Herkese merhaba. Yine karşınızda uzman emlak danışmanınız Mehmet Kaya J Yoğun geçen iş tempomdan sıyrılarak, akşam vakti kahvemi yudumlarken sizler için yeni şeyler araştırıyor ve bilgi paylaşmaya devam ediyorum. Yaşam amaçlarımdan biri olan “hayata değer katmak” bu bilgi paylaşımının da temeli aslında. Uzman gayrimenkul danışmanı olarak sadece para kazanmak değil, hizmet verdiğim herkese de satarken ya da satın alırken kazandırma çabası içerisindeyim. Bu yazımda, evinizin değerini bir ekspertiz gibi düşünerek bulmayı anlatacağım.

Evinizin değerini bir ekspertiz gibi öğrenmenin 5 yolu

  1. Evinizin lokasyonunu değerlendirin.

Hızlı bir ev değeri tahmini sunan birçok çevrimiçi araç vardır. Bazen otomatik değerleme modelleri veya AVM’ler olarak adlandırılan bu çevrimiçi araçlar, bir tahmin oluşturmak için algoritmaları ve son satışlar, vergi değerlendirmeleri ve diğer kamu kayıtları gibi kamuya açık verileri kullanır.

Her biri farklı bir metodoloji kullanan birçok ev değeri tahmincisi vardır, bu nedenle tahmininiz değişebilir.

Ev değeri tahmin edicileri, evinizin değerini çok hızlı bir şekilde değerlendirmek için iyi bir başlangıç ​​noktasıdır. “Ancak, bu değer genellikle yatak odası sayısını, metrekareyi, konumu ve pazar etkinliğini hesaba katan bir algoritmaya dayanıyor… son iyileştirmeler, evin durumu ve dış görünüş gibi faktörleri dikkate almıyor.

Artıları: Ev değeri tahmincilerini çok yol kat etti. Şimdi milyonlarca kişi tarafından kullanılıyorlar, sadece bir adres yazarak hızlı bir tahmin (veya teklif) almanın basit yolları olabilirler.

Eksileri: Bilgisayar tarafından oluşturulan bu ev değeri tahminlerini bir parça tuzla alın. Bazen eksik veya hatalı verilere dayanabilirler veya örneğin yakın zamanda yapılan üst düzey bir mutfak tadilatını veya banyo ilavesini dikkate almayabilirler.

  1. Bir emlakçıdan ücretsiz karşılaştırmalı piyasa analizi isteyin

Emlakçılar, evinizi satıyorsanız işinizi kazanma umuduyla genellikle ücretsiz olarak karşılaştırmalı bir pazar analizi sunar. Daha sonra, değerini tahmin etmek için mahalle hakkındaki bilgilerini ve mülkünüzün herhangi bir özel özelliğini kullanırlar. Bir alıcının temsilcisi, aynı hizmeti, teklif vermek istediğiniz herhangi bir ev için de sağlayabilir.

Artıları: Bir uzmanın kompozisyonları tanımlaması, soruları yanıtlaması ve rehberlik etmesi bir artıdır.

Eksileri: Emlakçılar farklı kompozisyonlar kullanabilir veya evinizin değeri konusunda çelişkili görüşlere sahip olabilir. Ayrıca, mahallede çok fazla satış olmadıysa veya kompozisyonlar mülkünüze o kadar benzemiyorsa, tahmin o kadar doğru olmayacaktır.

  1. İlçe veya belediye denetçinizin web sitesini kontrol edin

İlçe denetçileri, emlak vergisi amacıyla konut mülklerinin değerini periyodik olarak değerlendirir ve bu bilgiler çevrimiçi olarak aranabilir. Evinizin takdir edilip edilmediğini görmek için değerlendirilen değerine bakabilir veya rakamları satılık diğer evlerle karşılaştırabilirsiniz.

Artıları: Bu nesnel verilere kolayca erişilebilir ve başka bir karşılaştırma noktası sağlar.

Eksileri: Bu tahmin, evinizin vergiye tabi değeri içindir ve satış fiyatını etkileyen yılın zamanı, rekabet gücü veya itirazın engellenmesi gibi bazı piyasa faktörlerini yansıtmayabilir. Bazı bölgelerde, değerlendirilen değerler piyasa değerlerinden uzak olabilir ve bunları bulmak biraz araştırma gerektirebilir.

  1. Konut Fiyat Endeksi hesaplayıcısı ile trendleri belirleyin

Konut Fiyat Endeksi, bir başka ev değeri değerlendirmesi sunuyor. Araç, belirli bir dönemde bölgedeki tüm evlerin değerlenme oranına bağlı olarak, eyaletinizdeki veya metropol alanınızdaki hangi evlerin değerinin muhtemel olduğunu tahmin etmek için geçmiş ipotek verilerini analiz eder.

Artıları: Hesap makinesi, on milyonlarca ev satışından elde edilen verilerden yararlanır ve geniş ev fiyatlarındaki dalgalanmalar hakkında fikir verir, böylece ev sahipleri belirli bir süre boyunca mahallelerin göreli satın alınabilirliğini karşılaştırabilir.

Eksileri: Bu hesap makinesi belirli bir evin piyasa değerini tahmin etmez. Bunun yerine, zaman içinde ev fiyatının değer kazanmasına veya amortismanına bir bakış sunar. Bu size yerel pazar hakkında genel bir fikir verecek olsa da, mülkünüzün özelliklerini derinlemesine incelemeyecektir.

  1. Profesyonel bir Emlak Değerleme uzmanı ile çalışın

Konut kredisi verenler, bir krediyi onaylamadan önce bir evin değerini doğrulamak için değerleme uzmanları tutar. Bazı ev satıcıları, bir değerleme uzmanı kiralamak için fazladan bir adım atmayı tercih eder, ancak bu gerekli değildir. Değerleme uzmanı, kaç yatak odası ve banyoya sahip olduğu gibi mülkün tüm özelliklerini ve kompozisyonlarını dikkate alır.

Artıları: Profesyonel değerleme uzmanları genellikle çalıştıkları bölge tarafından lisanslanır veya sertifikalandırılır ve bir evin değeri hakkında nesnel bir görüş sağlayabilir.

Eksileri: Bir konut arıyorsanız, kredi verenin sipariş ettiği değerleme için ödeme yapmanız gerekir

Her zamanki gibi güzel ve konforlu bir yaşam dilerim…

Mehmet KAYA

Uzman Emlak Danışmanı