Hangi emlak şirketiyle çalışmalıyım?

Öncelikle belirtmem gerekirse, EPA EMLAK A.Ş. çatısı altında, kurumsal ve hem alıcıyı hem de satıcıyı düşünen, yüksek ticari ahlaki değerlere sahip bir kurumun içerisinde olmaktan onur duymaktayım.

Emlak piyasasının sıradan bir gözlemcisi olsanız bile markalaşmış emlak şirketilerini az çok biliyorsunuzdur. EPA Emlak, Coldwell Banker, Re/Max, Century 21. Liste uzayıp gidiyor. Reklamlar da öyle, çünkü ulusal emlak markaları, TV reklamları ve yerel tabelalardan arama motoru optimizasyonu ve sosyal medyaya kadar uzanan bir yelpazede pazarlama yaparak tüketicilerin aklını başından alıyor. Açıkçası, bu markalar için rekabet şiddetli. Ancak bir alıcı veya satıcıysanız, marka adı gerçekten önemli mi? Sizin için bunu kaleme aldım?

Seçim

Sizi bir emlakçı seçmeye götüren faktörlerden bazıları, marka adının önemli olmadığını gösteriyor. Ulusal Emlakçılar Birliği’nin verilerine göre, alıcıların yalnızca yüzde 3’ü ve satıcıların yüzde 4’ü, bir acentenin belirli bir firmayla olan ilişkisini, o acenteyi işe almada önemli bir faktör olarak gördüğünü bildirmektedir.

Marka, bir müşteriyi belirli bir emlak acentesini işe almaya teşvik etmese de, emlak markalarının alakasız olduğunu söylemek zor.

Neden markayı düşünmelisiniz?

Şahsi düşüncem, bir markayla çalışmanın cazibesi güvene dayanıyor (Epa Emlak A.Ş.’de bu güven her zaman mevcut).

Marka emlak şirketlerine, tüketiciler, özellikle de daha önce satın alma ya da kiralama deneyimi yaşamadıkları bir hizmet veya ürün için, alışveriş yapanlar tarafından daha fazla güven içeriyor.

Büyük şirketler eğitime yoğun bir şekilde yatırım yapıyor ve tüm şubelerini (en son pazar trendleri hakkında) güncel tutuyor. Hem eğitim hem de destek hizmetleri açısından (önemli) kaynaklara sahip bir şirkete sahip olmak, alıcılar veya satıcılar olsun, acenteler için büyük bir rahatlık ve müşteriler için muazzam bir fırsattır.

İnternet oyun alanını düzleştirir

Emlak piyasasındaki daha büyük oyuncuların, satıcıları için daha büyük bir alıcı havuzu ve alıcıları için daha geniş bir liste yelpazesi sunduğuna dair bir algı var. Ancak şu an internet bir tür dengeleyici oldu. İnternet sayesinde dijital dünya markalar konusunda daha eşitlikçi fırsatlar sunabiliyor.

Emlak satıcısı ya da alıcısı olun fark etmiyor. Her zaman bir marka ile çalışmanın büyük avantajlarını yaşayabilirsiniz. Yazılarımda mümkün oldukça reklam içeriği kullanmamaya özen göstersem de EPA EMLAK A.Ş. ailesinin bir ferdi olmak, marka kimliğine yakışacak şekilde hareket etmek beni onurlandırıyor.

Siz bu makaleyi okurken, Emlak sektörü ile ilgili merak ettiğiniz ve her gruptan insana fayda sağlayacak araştırmaları incelemeye devam ediyorum.

Keyifli ve konforlu bir yaşam dilerim

Mehmet KAYA