İlk evinizi alırken kaçınmanız gereken şeyler;

İlk evinizi satın almak birçok büyük kararı beraberinde getirir ve heyecan verici olduğu kadar korkutucu da olabilir. Ev alışverişinin kasırgasına kapılmak ve daha sonra alıcının pişmanlığına neden olabilecek hatalar yapmak kolaydır.

Bu, ev satın alan biri olarak ilk deneyiminizse veya son bir ev satın aldığınızdan bu yana uzun yıllar geçtiyse bazı sorunlarla karşı karşıya kalacağınızı da gösterir. Tuzakların nerede olduğunu bilmenin yanı sıra, ne bekleyeceğinizi ve hangi soruları soracağınızı bilmek önemlidir.

Bu yazımda, ilk kez ev alanlara ya da uzun zaman sonra mevcut evini değiştirerek yeni ev almak isteyenlere ışık tutacağım.

Keyifli okumalar…

İşte ilk kez ev satın alırken yapılan 14 yaygın hata ve bunlardan nasıl kaçınılacağı:

 • Mortgage başvurusu yapmadan önce ev aramak
 • Sadece kredi vermek isteyenlerle konuşmak
 • Ödeyebileceğinizden daha fazlası eden ev satın almak
 • Çok hızlı hareket etmek
 • Tasarruflarınızı boşaltmak
 • Kredi ile dikkatsiz olmak
 • Mahalle üzerinden eve sabitleme
 • Duygulara dayalı kararlar vermek
 • Yüzde 20 peşinat ödemeniz gerektiğini varsayarsak
 • Mucize bekliyorum
 • Banka ve diğer ev sahiplendirme kredilerine bakmak
 • Ev sahipliğinin gizli maliyetlerinin yanlış hesaplanması
 • Hediye parasını sıraya koymamak
 • Bir ev satın alırken, indiriminde pazarlık yapmamak
 1. İpotek başvurusunda bulunmadan önce ev aramak

Birçok ilk alıcı, bir ipotek kredisi verenin önüne geçmeden önce evlere bakmaya başlar. Günümüz piyasasında, konut stoku kısıtlı çünkü piyasada uygun fiyatlı evlerden çok daha fazla alıcı talebi var.

Böyle rekabetçi bir piyasada, bir ipotek ön onayınız (veya elinizde nakit) olmadıkça teklifinizi ciddiye almanın neredeyse imkânsız olduğunu göreceksiniz. Bunun nedeni, satıcıların ipotek alabileceğinden bile emin olmayan biri için risk almak istemeyecek olmalarıdır – özellikle de masada başka teklifler olduğunda.

Bu sizi nasıl etkiler: Sevdiğiniz bir ev piyasaya çıkarsa bazı risklerin arkasında olabilirsiniz. Ayrıca gerçekten karşılayamayacağınız evlere de bakabilirsiniz.

Bunun yerine ne yapmalı: “Gözlediğiniz o muhteşem rüya evine âşık olmadan önce, tamamen garanti altına alınmış bir ön onay aldığınızdan emin olun” diyor. Ön onaylı olmak, kredisi ve finansmanı başarılı bir şekilde kredi almak için yeterli olan ciddi bir alıcı olduğunuz mesajını gönderir.

 1. Sadece kredi verenlerle konuşmak

İlk kez alıcılar genellikle ilk (ve tek) kredi verenden veya konuştukları bankadan kredi alırlar ve bu büyük bir hatadır. Teklifleri karşılaştırarak, size uyan teklifleri araştırmanız gerekiyor.

Bu sizi nasıl etkiler: Ne kadar çok alışveriş yaparsanız, iyi bir anlaşma ve mümkün olan en düşük oranları elde ettiğinizden emin olmak için daha iyi bir karşılaştırma temeli oluşturmanız gerekir.

Bunun yerine ne yapmalı: En az üç farklı kredi verenin yanı sıra bir banka ile alışveriş yapın.

 1. Ödeyebileceğinizden daha fazla eden ev satın almak

Bütçenizi zorlayabilecek evlere âşık olmak kolaydır, ancak kendinizi gereğinden fazla genişletmek asla iyi bir fikir değildir. Ev fiyatları yükseliş eğilimindeyken, bütçenize yakın davranmanız özellikle önemlidir.

Bu sizi nasıl etkiler: Ödeyebileceğinizden daha fazla ev satın almak, zor mali zamanlara düşerseniz sizi daha yüksek haciz riskine sokabilir. Ayrıca diğer faturalar ve harcamalar için aylık bütçenizde daha az yer kalır. Ayrıca bir emeklilik hesabına fon sağlamak, bir çocuğun eğitim fonu veya bir tatil için birikim yapmak gibi diğer fırsatları da ortadan kaldırabilir.

Bunun yerine ne yapmalı: Hak kazandığınız maksimum kredi tutarına odaklanmak yerine, hangi aylık ödemeyi karşılayabileceğinize odaklanın.

 1. Çok hızlı hareket etmek

Bir ev satın almak, özellikle ipotek sürecinin huzursuzluğuna girdiğinizde karmaşık bir süreç olabilir. Süreci aceleye getirmenin size daha sonra pahalıya mal olabileceğini söylemek isterim.

Bu konuda ABD eski başkanlarından Bush’un sözüne katılıyorum. Bush, “Gördüğüm en büyük hata, satın alımları için yeterince ileriyi planlamamak” diyor. Yani ileriyi planlamadan satın alınan şeyler sizi zor duruma sokabilir.

Bu sizi nasıl etkiler: Süreci aceleye getirmek, peşinat ve kapanış masrafları için yeterince tasarruf edemeyebileceğiniz anlamına gelir. Kapanmaya doğru hızla gitmek, kredi raporunuzdaki daha uygun kredi koşulları sağlamanızı engelleyen maddelere değinmenizi de engelleyebilir.

Bunun yerine ne yapmalı: Ev satın alma zaman çizelgenizi en az bir yıl önceden planlayın. Yetersiz krediyi onarmak ve büyük bir ön ödemeye yetecek kadar para biriktirmek aylar hatta yıllar sürebileceğini unutmayın.

 1. Tasarruflarınızı boşaltmak

Bir kredi planlayıcısı ve yatırım danışmanı olarak size tavsiyem, tasarruflarınızın tamamını veya çoğunu peşinat ve kapanış maliyetlerine harcamak, ilk kez ev satın alacak kişilerin en büyük hatalarından biridir.

Bu sizi nasıl etkiler: Yüzde 20 veya daha fazla indirim yapan ev alıcıları, geleneksel bir ipotek alırken özel ipotek sigortası için ödeme yapmak zorunda kalmazlar.

Bunun yerine ne yapmalı: Kapattıktan sonra bile, bir acil durum fonunda üç ila altı aylık yaşam masraflarına sahip olmayı hedefleyin. Emlak kredisi ödemek ideal değildir, ancak büyük bir ön ödeme yapmak için acil durum veya emeklilik tasarruflarınızı tüketmek, kaçınılması gereken bir risktir.

 1. Kredi konusunda dikkatsiz olmak

Bir Emlak kredisi, kapanmadan hemen önce, işlerin tekrar kontrol edildiğinden emin olmak için kredi raporunuzu ön onayda detaylı inceleyecektir. Bankalar, finansal profilinizde hiçbir şeyin değişmediğinden emin olmak ister.

Bu sizi nasıl etkiler: Kredi raporunuzdaki herhangi bir yeni kredi veya kredi kartı hesabı, kapanış ve nihai kredi onayını tehlikeye atabilir. Alıcılar, özellikle ilk kez gelenler, bu dersi genellikle zor yoldan öğrenirler.

Bunun yerine ne yapmalı: Ön onaydan kapanışa kadar mali durumunuzdaki statükoyu koruyun. Yeni kredi kartları açmayın, mevcut hesapları kapatmayın, yeni krediler almayın veya mevcut kredi hesaplarında büyük alımlar yapmayın.

 1. Mahalle üzerinden eve sabitleme

Elbette, istek listenizdeki öğeleri kontrol eden ve ihtiyaçlarınızı karşılayan bir ev istiyorsunuz. Bir gayrimenkul strateji firması olan Epa Kaya Gayrimenkul genel müdür arkadaşım Taylan Yıldız, “ev alırken kendinizi bir sokağa ya da mahalleye hapsetmeyin çünkü her lokasyonun avantajı ve dezavantajı vardır. O yüzden tüm avantajlarınızı koruyacak ya da en yakının da duracak lokasyona bakıp, hayalinizdeki gayrimenkule sahip olmalısınız” der. (Ben bu makaleyi yazarken şu an karşımda çay içmekle meşgul) J

Ben de bir ekleme yapayım, doğru şehri seçmek, yaşamınız ve aile gelişiminiz için çok önemlidir.

Bu sizi nasıl etkiler: Evinizi severken mahallenizden nefret edebilirsiniz.

Bunun yerine ne yapmalı: Bir toplulukta önceliklerinizin neler olduğuna karar verin ve ona göre ödevinizi yapın. İhtiyaçlarınıza veya tercihlerinize bağlı olarak, okul, işe gidip gelme süresini ve diğer faktörleri araştırmak isteyebilirsiniz. Mahalleyi farklı zamanlarda ziyaret ederek trafik akışını hissedebilir ve size hitap eden bir alan olup olmadığını görebilirsiniz.

 1. Duygulara dayalı kararlar vermek

Bir ev satın almak önemli bir yaşam dönüm noktasıdır. Anılar oluşturacağınız, gerçekten size ait bir alan yaratacağınız ve kök salacağınız bir yer. Değerli yol arkadaşlarımdan Gökhan bey, “fazla bağlanmak ve duygusal kararlar vermek kolaydır, ev alırken bu yüzden hayatınızın en büyük yatırımlarından birini yaptığınızı unutmadan kendinizi kontrol etmelisiniz” der.

Bu sizi nasıl etkiler: Duygusal kararlar, bir ev için fazla ödeme yapmanıza ve bütçenizi aşmanıza neden olabilir.

Bunun yerine ne yapmalı: Bir bütçeniz olsun ve ona bağlı kalın. “Size ait olmayan bir eve duygusal olarak bağlanmayın.”

 1. Yüzde 20 peşinat ödemeniz gerektiğini varsayarsak

Yüzde 20’yi azaltmanız gerektiğine dair uzun süredir devam eden inanç (genellikle) bir efsanedir.

Bu sizi nasıl etkiler: Yüzde 20 tasarruf etmek için ev satın alımınızı geciktirmek yıllar alabilir ve emeklilik tasarruflarınızı en üst düzeye çıkarmak, acil durum fonunuza eklemek veya yüksek faizli borcunuzu ödemek gibi diğer finansal hedeflere ulaşmanıza engel olabilir.

Bunun yerine ne yapılmalı: Diğer kredi seçeneklerini değerlendirin. Ayrıca, ilk kez alıcılar için tasarlanmış konut yardımı programlarına hak kazanıp kazanmadığınızı görmek için uzman gayrimenkul danışmanlarına danışın.

 1. Mucize beklemek

Mucizeler hem doğada hem de gayrimenkulde efsanevi beklentilerdir. Amaçlarınızın her birini mükemmel bir şekilde barındıran evi aramak, seçeneklerinizi çok fazla daraltabilir ve daha iyi bir şeyin geleceği umuduyla iyi, uygun seçenekleri gözden kaçırmanıza neden olabilir.

Bu sizi nasıl etkiler: Mükemmeli aramak, gayrimenkul aramanızı sınırlayabilir veya bir ev için fazla ödeme yapmanıza neden olabilir. Ayrıca ev aramanızı uzatabilir.

Bunun yerine ne yapmalı: Piyasada neler olduğu konusunda açık fikirli olun ve biraz öz sermaye koymaya istekli olun.

 1. Banka ve diğer ev sahiplendirme kredilerine bakmak

Ev fiyatlarının yükseldiği bu ortamda ilk kez alıcılar nakit sıkıntısı çekebilir ve peşinat için çok az para biriktirdiyseniz veya kredi puanınız mükemmel değilse, geleneksel bir kredi için hak kazanmakta zorlanabilirsiniz.

Bu sizi nasıl etkiler: Finansman seçeneğiniz olmadığını varsayabilir ve ev aramanızı geciktirebilirsiniz.

Bunun yerine ne yapmalı: Ülkemizde TOKİ, uzman gayrimenkul danışmanları , bankalar ve diğer ev sahiplendirme programlarına danışın ve detaylı bilgiler edinin.

 1. Ev sahipliğinin gizli maliyetlerinin yanlış hesaplanması

Yeni aylık anaparanızı ve faiz ödemenizi görünce şok yaşadıysanız, bir ev sahibi olmanın diğer maliyetlerini görene kadar bekleyin. Yeni bir ev sahibi olarak, yeni ödemeler ve düzenlemeler için bütçe ayırmanız gerekebilir.

Bu sizi nasıl etkiler: incelediğim bir ankette, ortalama bir ev sahibinin bakım için yılda 2000 – 3000 TL ödediğini gösteriyor. Bu yaşam alanınızın türüne ve sizin hayalleriniz ya da amaçlarınıza göre değişir.

Bunun yerine ne yapmalı: Emlakçınız veya kredi vereniniz vergiler, sigorta ve faturalar konusunda size yardımcı olabilir. Son olarak, onarım ve bakım giderleri için evin satın alma fiyatının yıllık en az yüzde 1 ila yüzde 3’ünü ayırmayı hedefleyin.

 1. Hediye parasını sıraya koymamak

Bazı hediyeler pahalıya patlayabilir ya da hediye edildikten sonra hediye sahibi tarafından terk edilebilirsiniz. Bu da sizde ciddi hayal kırıklığı yaratabilir. İşte ben buna “hediye parası” diyorum. Evinizi alırken ileride pişman olmamak adına, bu parayı dikkatli ve gerçekten hak edilecek bir gayrimenkule yatırmanızda yarar vardır.

 1. Ev satın alırken, indirimde pazarlık yapmamak

Komisyon indirimleri olarak da bilinen ev satın alan indirimleri kavramı, çoğu ilk kez alıcı için belirsiz bir kavramdır.

Bu sizi nasıl etkiler: İndirim istemek yaşadığımız coğrafyada hem inanç bağlamında bir sünnet hem de toplumsal olarak bir iyi niyet göstergesidir. İyi bir emlak danışmanı ile çalışmak size expertiz sonucu olabilecek rakamları belirlerken aynı zaman da paranızdan tasarruf yapmanızı da sağlayacak indirim ya da indirim koşullarını sağlar.

Bugün sizlere ilk kez ev alan insanlarımız için nelere dikkat etmeleri gerektiğini içeren makaleyi kaleme aldım.

Bu keyifli makaleyi hazırlarken içtiği çay ile ofisimi sürekli meşgul eden genel müdürüm Taylan Yıldız’a ayrıca teşekkür ediyorum J

Her zamanki gibi güzel ve konforlu bir yaşam dilerim…

Mehmet KAYA

Uzman Emlak Danışmanı