Şehir dışından ev nasıl alınır?

Bu sabah aldığım bir telefon ile zihnimde yeni bir makale için nöronlarım çalışmaya başladı. Genel müdürüm Taylan bey ile kahvemizi yudumlarken haftanın planlamalarını yapıyoruz ve ben ufaktan ekran karşısına geçip şehir dışından bir ev nasıl alınır konusunu yazmaya başlıyorum. Keyifli okumalar.

Motivasyonunuz ister aileye yakınlaşmak, ister yeni bir iş, ikinci bir eve yatırım yapmak veya uzak çalışma ortamından yararlanmak olsun, şehir dışında bir ev satın almak için birçok nedeniniz olabilir. Uzun mesafeli ev avcılığı bir süreçtir, ancak dikkatli bir planlamayla bölge sınırlarında, hatta ülke genelinde doğru evi bulabilirsiniz. İşte başlamak için size bazı adımlar.

  1. Bir plan oluşturun

Herhangi bir ev satın alımında olduğu gibi, mali durumunuzu değerlendirerek başlayın.

İlk kez bir ev satın alıyor olsanız ve mevcut evinizi şehir dışına taşımak için yeniden konumlandırıyor veya satıyor olsanız da, peşinat için yeterli paraya ihtiyacınız olacak – bu tutar yeni şehirdeki ev fiyatlarına ve ipotek türüne bağlıdır.

Peşinatınızın bir kısmı bir akrabanızdan veya arkadaşınızdan geliyorsa, kredi başvurusunda bulunmadan çok önce bu parayı elinizde bulundurmayı planlayın. Bunun yerine bir ev satışından elde edilen gelirin bir kısmını kullanmayı planlıyorsanız, mevcut evinizin ne  kadarını bıraktığınızı ve masrafları ve vergileri kapattıktan sonra ne kadar kâr edeceğinizi düşünün.

  1. Yaşam maliyetlerini karşılaştırın

Başka bir şehre taşınmak, mahallenizde taşınmaktan çok daha büyük bir meseledir. Her şey değişir ve işlerin nasıl farklı olabileceğine dair bir fikir edinmek için araştırma yapmak önemlidir. Bu konuda size tavsiyem, şehir dışında ev alacaksanız, o şehirde tanıdıklarınızdan ya da internetten o bölgede yaşayan insanlardan bilgi edinmelisiniz. Bu sayede o şehir hakkında detaylı bilgi alarak, hangi lokasyonunda nasıl bir eve ihtiyaç duyabileceğinizi ve ekonomik seçimlerin neler olabileceğini detaylandırıp not edebilir ve buna göre hareket edebilirsiniz.

  1. İyi bir emlakçı bulun

Yeni şehrinizi araştırırken, güvenebileceğiniz bir emlakçı bulmanın zamanı geldi – özellikle de ev satın alma sürecinin çoğunu uzaktan idare etmesi için acentenize güveniyorsanız. Bu konuda EPA EMLAK A.Ş. şubelerini ciddi anlamda tavsiye ederim (elbette ki kendi ofisimiz olan EPA KAYA GAYRİMENKUL’ü de) J

Yeni şehirde uzman gayrimenkul danışmanı olan veya yer değiştirme konusunda uzmanlaşmış bir emlakçı arayın. Bu emlakçılar, şehir veya ülke dışında nasıl ev satın alacağınız konusunda size tavsiyelerde bulunacak bilgi ve eğitime sahiptir. Kendi reklamımı da mı yapsam diye düşünüyorum ve diyorum ki “yılların tecrübesi ve belgeleriyle başarılarıyla dolu bir gayrimenkul uzmanlığına sahibim) J sanırım kendi sitesinde kendi reklamını yapan tek uzmanım J neyse kaldığım yerden devam edeyim;

  1. Bütçenizi net olarak belirleyin

Yeni bir ev için farklı bir şehirde kalmak istiyorsanız bu durumda taşınacağınız şehrin kurallarına göre oynamanız gerekmektedir. Bu yüzden yaptığınız araştırmalar ve edindiğiniz bilgiler neticesinde ortalama olarak şehrin hangi bölgesinde nasıl bir ev almak istiyorsanız ona göre bütçe değerlendirmesi yapmalısınız. Benim size tavsiyem belirlediğiniz net bütçenin %5’i kadar bir “ne olur ne olmaz” bütçesi de bir kenara ayırmalısınız.

  1. Gezmeye çıkın

Ev almayı düşündüğünü yeni şehri mutlaka evi almadan önce 1-2 kez ziyaret edin ve gezin. Şehrin köklü yerel firmalarından ya da esnaflarından şehir hakkında ve bölgeleri hakkında bilgi alın. Yaşam tarzınıza uyan ve sizin ya da aileniz için ideal olabilecek tavsiye yerleri yerinde görün.

  1. Saygın bir nakliye firması ile çalışın

Yeni şehrinize taşınırken, mevcut eşyalarınızın taşınması ve taşıma sırasında korunması için mutlaka isim yapmış ve gerçekten işine kefil olabilecek bir nakliye firmasıyla çalışın.

6.Her şeyinizi yönlendirmeye başlayın

Posta adresinizden telefon numaranızın taşınmasına, oy kullanma hakkı için ikametgâh bildiriminden aile hekimliği için sağlık kurumu başvurularına kadar birçok yapmanız gereken dokümantasyonu ve bildirimleri harekete geçirin.

Her zamanki gibi güzel ve konforlu bir yaşam dilerim…

Mehmet KAYA

Uzman Emlak Danışmanı