Gayrimenkulde ikili acente nedir?

Çoğu gayrimenkul işleminde, alıcı ve satıcı, müşterilerinin çıkarlarını koruyan sözleşme ile temsil edilirler. Bununla birlikte, ikili acente adı verilen bir düzenlemede hem alıcı hem de satıcının aynı emlakçı veya aracı kurum ile çalışması da mümkündür. İkili acente sistemi, mülk sahibinin aynı anda iki farklı emlak ofisiyle çalışmasını da içermektedir.

Bu durum yalnızca bir aracı süreci basitleştirebilir, ancak aracının bir tarafı diğerine tercih etme riski vardır. Ayrıca, bazı ülkelerde ya da bölgelerde ikili temsilciliğe izin verilmez.  Kişiler satılık ya da kiralık ilanlarını kendileri yayınlarken aynı anda bir emlak firmasıyla da çalışamazlar. Bu hem ticaretin etiği ile bağdaşmayan hem de satışı ya da kiralamayı riske sokan, alıcılar tarafından da güvensiz kabul edilen bir durumdur.

İkili satış / kiralama riskleri nelerdir?

Tekrar açıklamakta fayda buluyorum ki, ikili temsilcilik, hem kendisi satılık ya da kiralık yayını yaparak aynı anda emlak firmasıyla çalışmayı düşünen insanlar için kullandığım bir jargondur.

Doğası gereği, ikili temsilcilik ciddi çıkar çatışmaları sunabilir. Çünkü emlak ilanını alan emlakçı ile mülk sahibinin farklı anlarda (hatta emlak sahibinin başka emlak firmasıyla da çalışması) emlak ilanı yapmaları ve dolaysıyla potansiyel müşterilerin bu iki ilanı görmeleriyle oluşan güven kaybını ortaya çıkarır.

İkili temsilcilik kendi başına etik dışı değildir, ancak yıkıcı ve sinsi olabilecek eylemler ve taktikler içerebilir. Emlak satışının ya da kiralamasının “hızlıca” gerçekleşmesi adına düşünülen bu yöntem, maalesef bireyler arası çatışima ortaya çıkarır.

Ek olarak, ikili bir acente komisyonu, evin ne kadar sattığına bağlıdır, bu nedenle “satış fiyatını artırmaya teşvik edilirler” diye belirtebilirim.

İkili emlak acentesinin avantajları (ki bana göre tartışılır)

İkili temsilcilik, çoğu için doğası gereği sorunlu olsa da, daha sorunsuz bir işlem gibi bazı avantajlar sunabilir.

Hem satıcı hem de alıcı aynı acente ile çalıştığı için belgeler daha hızlı hazırlanıp imzalanabiliyor. Mülk hakkında her şeyi bilen bir kişi olacak. Bu, alıcı veya satıcının sahip olabileceği aşırı ileri geri soruları ortadan kaldırabilir.

Satıcı, daha düşük bir komisyon ücreti talep etmek için daha fazla kaldıraca sahip olabilir.

Tek ödeme noktasını kendi avantajınıza kullanabilirsiniz. İkili temsilcinin kârı başka biriyle paylaşması gerekmediğinde, daha düşük komisyon ücretleri için pazarlık yapabilirsiniz.

Sonuç olarak

Riskleri ve nasıl çalıştığını anlamanız koşuluyla, ikili bir aracı veya aynı aracı kurum kullanmak daha uygun bir işlem sağlayabilir, ancak çoğu zaman önerilmez.

Alıcıların ev aramaya başlamadan önce kendi temsilciliklerine sahip olmaları ve kendi acentelerini kaydetmeleri gerektiğine inanıyorum. Güvendiğiniz ve bir ilişki geliştirdiğiniz bir Emlakçı ile temsil edilmek, her zaman bir tabelada rastgele bir isim söylemekten ve sizi temsil etmelerinden daha iyi sonuç verir.

Keyifli ve konforlu bir yaşam dilerim

Mehmet KAYA